fbpx

Cinematik predstaví európsku filmovú špičku

24. júla 2010

Piaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch ponúkne pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI, svoju hlavnú súťažnú sekciu Meeting Point Europe.

Jej náplňou bude kolekcia najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2009 a 2010, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania mladých európskych filmových kritikov zo 16 európskych krajín (tento rok to boli Belgicko, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Holandsko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Taliansko, Turecko a Veľká Británia)

Rebríček najlepších filmov odzrkadľuje subjektívny pohľad mladých kritikov na európsku kinematografiu a zároveň zohľadňuje dianie na filmových scénach jednotlivých zastúpených krajín, ako i na medzinárodnej scéne, pričom jediné relevantné kritérium je umelecká kvalita a sila osobnej autorskej výpovede.

Súťažnú sekciu otvára francúzsko-belgický titul Amer režisérskej dvojice Hélene Cattet a Bruno Forzani, vnímaný aj ako ako pocta talianskym giallo hororom 60tych a 70tych rokov. K hororovému žánru sa svojim vlastným spôsobom priklonil aj Lars Von Trier a jeho Antikrist (Antichrist) ocenený na festivale v Cannes a Európskou filmovou akadémiou, nebude v súťažnej sekcii Cinematiku chýbať. Už pravidelným účastníkom súťaže je aj režisér Michael Haneke, držiteľ ocenenia Meeting Point Europe za rok 2006. Jeho aktuálne dielo Biela stuha (Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte), predstavuje nielen európsku ale celosvetovú filmovú špičku. Výlet do dedinky v protestantskom Nemecku tesne pred prvou svetovou vojnou, nasleduje animované dobrodružstvo Fantastického pána Lišiaka (Fantastic Mr. Fox) – v réžii Wesa Andersona. Príbeh 15 ročnej Mie, ktorej zmení život nový priateľ jej matky, nakrútila pod názvom Fish Tank režisérka a scenáristka Andrea Arnoldová.

O hlavnú cenu 5. ročníka Cinematiku zabojuje aj grécka dráma Psí zub (Kyodontas) režiséra Yorgosa Lanthimosa. Zoznámime sa v nej s rodinou žijúcou za vysokým plotom, bez akéhokoľvek vplyvu okolitého sveta. Ďalšou režisérkou v súťaži je Jessica Hausner a jej príbeh o zázračnom vyliečení a hľadaní novej životnej cesty s názvom Lurdy (Lourdes). Skoré ráno. Autobus vezie ôsmich vojakov na neznáme miesto. Medzi nimi je aj 20 ročný Drazen, ktorý nastúpil do armády len prednedávnom a má problémy zapadnúť. Dorazia na opustenú farmu v strede poľa – toľko úvod srbskej koprodukčnej drámy Obyčajní ľudia (Ordinary People) režiséra Vladimira Perisica. Na festivale v Cannes zapôsobilo aj pozoruhodné rumunské krimi o svedomí Policajný adjektív (Politist, adj.) režiséra Corneliu Porumboiua. Festivalovú sekciu uzavrie francúzsko-talianska krimi dráma z väzenského prostredia Prorok (Un Prophéte) v réžii Jacquesa Audiarda.