fbpx

Cinematik má víťaza

18. septembra 2009

Zdroj: TASR

Z jedenásťčlennej konkurencie v hlavnej kategórii „Meeting point Europe“ porota zostavená z 15 filmových kritikov z rôznych krajín Európy rozhodla v prospech snímky „Medzi stenami“ od francúzskeho režiséra Laurenta Canteta o problémoch povolania stredoškolského učiteľa.

Najväčšie sympatie návštevníkov festivalu a s ním spojenú Cenu divákov získal britský film Milionár z chatrče (Slumdog Millionaire), ktorý je držiteľom ôsmich Oscarov vrátane ocenenia americkej filmovej akadémie za najlepší film. Cenu primátora Rema Cicutta si prevzal začínajúci britsky režisér Peter Strickland za snímku „Katalin Varga„. Film je o znásilnenej žene, ktorá sa rozhodne páchateľovi pomstiť a dokázať mu, že sa zo svojho činu len tak ľahko nevykúpi.

„Zvolil som tradičný žáner, ale vynechal som tie časti, ktoré všetci očakávajú, a zameral sa na spoznávanie tých vecí, ktoré sú vo vnútri. Ide skôr o skúmanie postavy, ako o skutočný film,“ uviedol na tlačovej konferencii v Piešťanoch 36-ročný Strickland. Zároveň priznal, že podstatou jeho filmu nie je akcia a napätie, ale pomaly plynúci dej. „V tomto filme sme veľa pracovali so zvukom, ale nepodarilo sa nám to dotiahnuť tam, kde sme chceli. To by som chcel v ďalšom filme napraviť,“ uzavrel režisér.

Štvrtý ročník filmového festivalu v Piešťanoch ponúkol divákom celkom 124 snímok. Nabitý sedemdňový program prilákal do mesta tisícky filmových priaznivcov. Celkovo sa projekcií a s nimi spojených sprievodných podujatí, ako sú koncerty, ceremoniály, výstavy a prednášky, zúčastnilo 16.735 divákov! V porovnaní s minulým ročníkom ide až o 80-percentný nárast návštevnosti.

„Jediné, čo nás mrzí, je, že sa niekedy stalo, že sa niekto už do tej kinosály nedostal, pretože bola naozaj preplnená,“ uviedol výkonný riaditeľ MFF Cinematik Tomáš Klenovský. Ako priznal, umelecký riaditeľ Cinematiku Vladimír Štric, na piate výročie festivalu plánujú organizátori prekvapenia a zmeny, ktoré však zatiaľ ešte nechcel špecifikovať. „Je dôležite robiť festivaly aj v menších mestách, aby sme priniesli takéto umelecké filmy aj tam, kde si myslíme, že máme potenciálnych divákov,“ povedal Štric.