fbpx

Bezhraničie

1. augusta 2009

Autori: Marek Stolarčík, Mário Kastelovič, Matej Ivan, Lukáš Matejka, Ondrej Vozárik, Marek Galbavý , Zuzana Masárová, Mirka Majorošová, Michaela Bottková , Michal Kačmár, Richard Kitta, Tomáš Rafa, Štefan Oliš, Magdaléna Kuchtová, Katarína Vidová, Peter Isteník, Boris Viťázek, Denisa Slávová

Výstava BEZHRANIČIE predstavuje práce študentov Vysokých umeleckých škôl na Slovensku. Poslucháči z Banskej Bystrice, Košíc, Trnavy a Bratislavy vytiahli umenie zo štyroch stien a vrátili ho do verejného priestoru. Výstava ponúka predovšetkým videá a fotodokumentácie z akcií. Zároveň tu môžeme vidieť aj originálne a subjektívne pohľady na priestor, ktorý je spoločný a denne ním prechádzame.

Diela budú vystavené v rámci medzinárodného filmového festivalu Cinematik 2009. Nachádzať sa budú pri vstupoch, kde vytvoria medzičlánok medzi vonkajším, verejným priestorom a uzavretou intimitou kina.

Vnímanie verejné, teda štátne je u nás hlboko zakorenené. Ako na túto situáciu reaguje mladá generácia je citeľné a viditeľné na tejto výstave. BEZHRANIČIE vyjadruje pohľady študentov na svet, ktorý nás obklopuje pričom riešia konceptuálne prepojenia a vízie. Mnohí autori prezentujú intervencie či už menšie alebo radikálne. Na jednej strane verejný priestor mapujú a sledujú z iných uhlov a upozorňujú na niečo, čo si bežne človek nevšimne. Na strane druhej niektorí autori doslova otrasú divákom svojím postojom alebo formou realizácie.

Témy ako aj formy autorov sú rôzne, spája ich však pohyb a práca vo verejnom priestore. Toto prostredie už niekoľko rokov nie je pre umelcov neznáme, no ešte stále je u nás vnímané ako niečo, kde sa nedá tvoriť. A ak sa niekto o to pokúsi, považuje to okolie za kontroverzné.

Kurátormi výstavy sú Lukáš Matejka a Štefan Oliš, ktorí nadväzujú na minuloročnú spoluprácu s filmovým festivalom Cinematik a osviežujú ho o umeleckú tvorbu mladých ľudí. Obaja inklinujú k práci s novými médiami čo je zjavné aj pri výbere autorov a ich tvorivých prístupov.