Neznáme dievča
utorok 12. 9.
14:00

Sľub

promise-6

La promesse, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE, 1996; 90 min.; fr, ro / en sub / sk tit,

V industriálnom meste Seraing neďaleko Liège pomáha mladý mechanik, 15-ročný Igor svojmu otcovi Rogerovi, ktorý zneužíva nelegálnych prisťahovalcov. Až do dňa, kým jeden africký robotník nezomrie a v posledných momentoch svojho života neprinúti Igora sľúbiť, že sa postará o jeho rodinu. Zradí Igor svojho otca? Sľub rozpráva príbeh mladého človeka, v ktorom sa prebúdza svedomie.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Beží, beží celý svet

worlds_racing-3

Il court, il court le monde, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE, 1988; 12 min.; fr / sk tit,

Krátky film o tom, ako sa celý svet ponáhľa. Televízny režisér John pripravuje reláciu o rýchlosti. Náhle však musí odísť, čo využíva producent na to, aby program prestrihal. John sa musí stretnúť so svojou priateľkou, no rýchle automobily môžu viesť k nešťastiu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Lekcie z lietajúcej univerzity

lessons_from_a_flying_university-3

Leçons d'une université volante, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE, 1982; 47 min.; fr, pl / en sub / sk tit,

Po vyhlásení stanného práva a snahe zničiť tak nezávislé odbory Solidarita v roku 1981 navštívili bratia Dardennovci piatich poľských emigrantov rôznych generácií – piatich Poliakov, ktorí utiekli pred nacistami, pogromami, alebo komunistami. Názov filmu odkazuje na lietajúce univerzity, ilegálne vzdelávacie siete z konca 19. storočia, ktoré boli oživené v 70. rokov, tesne pred nástupom Solidarity.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Dieťa

child-3

L’enfant, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR, 2005; 95 min.; fr / en sub / sk tit,

20-ročný Bruno a 18-ročná Sonia prežívajú iba z podpory a malých krádeží, keď zistia, že Sonia je tehotná. Neskôr, keď je Sonia preč, Bruno predá ich dieťa priekupníkom na nelegálnu adopciu, aby rýchlo získal nejaké peniaze a Sonii povie, že ďalšie dieťa si môžu urobiť kedykoľvek neskôr. Druhý film bratov Dardennovcov ocenený Zlatou palmou je jeden z ich najviac bezútešných: dielo prísneho naturalizmu s komplexným morálnym problémom.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

streda 13. 9.
14:00

Aby sa vojna skončila, steny sa museli zrútiť

for_the_war_to_end-3

Pour que la guerre s'achève, les murs devaient s'écrouler, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE, 1980; 50 min.; fr / en sub / sk tit,

Dokument o ilegálnych novinách, ktoré vydávali robotníci Cockerillovej továrne v rokoch 1961 až 1969. Film ukazuje, že pre jednotlivých aktérov je zrejme dôležitejšie, ako táto skúsenosť ovplyvnila ich osobné životy a nie spoločnosť.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

R. už viac neodpovedá

r_does_not_answer_anymore-3

R... ne répond plus, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE, 1981; 51 min.; fr, it / sk tit,

Film o nezávislých rádiách v Belgicku, Francúzsku, Taliansku a Švajčiarsku, ktoré vznikli ako podvratné alternatívy voči oficiálnym médiám – či už verejnoprávnym, alebo komerčným. Dardennovci navštevujú priekopníkov takéhoto vysielania a zaujímajú sa rovnako o zariadenia, ako aj ľudí. V tomto majstrovskom filme autori experimentujú so zvukom a končia ho nezrozumiteľnou kakofóniou hlasov a hlukov.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Falsch

falsch-3

Falsch, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR, 1986; 82 min.; fr / sk tit,

Joe je posledný žijúci člen rodiny Falschovcov. Je to 40 rokov, čo opustil Berlín – v roku 1938. Jedného dňa ho na letisku čaká jeho mŕtva rodina: rodičia, sestra, brat, švagriná, strýko a teta. Všetci zomreli v koncentračných táboroch. Bratia Dardennovci si pre svoj prvý celovečerný film vybrali príbeh magického realizmu (niečo, čo už nikdy potom nezopakovali) o vine a mieste ľudí, ktorí prežili vojnu, v histórii.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 15. 9.
11:00

Myslím na vás

i_think_of_you-3

Je pense à vous, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR/LU, 1992; 85 min.; fr / sk tit,

Oceliar Fabrice miluje svoju prácu, svoje dieťa, svojich priateľov a svoj dom. Po tom, čo nečakane príde o prácu, stáva sa žiarlivým a násilným. Cíti sa ponížený a zbytočný, zatiaľ čo jeho krásna a energická žena úspešne navštevuje nočnú školu. Postupne sa ponára do stavu odmietania, alkoholizmu a okrajovosti. A je nútený nastúpiť do odpornej novej práce. Myslím na vás je prvý pokus bratov Dardennovcov o sociálny film so skvelým výkonom francúzskeho herca Robina Renucciho.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 16. 9.
09:00

Mlčanie Lorny

lornas_silence-3

Le silence de Lorna, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR/IT, 2008; 105 min.; fr, al, ru / en sub / sk tit,

Lorna, mladá Albánka, ktorá pracuje v čistiarni v Belgicku, je vo zvláštnom vzťahu s drogovo závislým Claudym. Snaží sa zarobiť si dosť peňazí, aby si kúpila reštauráciu. Aby mohla získať belgické občianstvo, Fabio, člen miestnej komunity, jej zorganizoval svadbu s Claudym. Podľa plánu si potom Lorna mala zobrať šéfa ruskej mafie, no aby sa tak stalo, Fabio plánuje zabiť Claudyho predávkovaním. Čo urobí Lorna? Jemná a emocionálne odťažitá, no pútavá dráma ukazuje sklon bratov Dardennovcov k realizmu a silný herecký výkon vychádzajúcej Arty Dobroshi.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 17. 9.
11:00

Dva dni, jedna noc

two_days_one_night-3

Deux jours, une nuit, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR/IT, 2014; 95 min.; fr / cz tit,

Sandra je mladá manželka a matka, ktorá pracuje v továrni na výrobu solárnych panelov. Keď sa nervovo zrúti, musí si zobrať na nejaký čas voľno. Počas jej neprítomnosti si jej kolegovia uvedomia, že dokážu pokryť jej smeny, ak budú pracovať iba trochu dlhšie. Vedenie im preto navrhne, že im dá odmeny, ak sa dohodnú, že Sandra je nadbytočná. Keď sa Sandra vráti do práce, zistí, že jej osud je v rukách 16 jej kolegov. Má dva dni a jednu noc, aby ich všetkých navštívila a presvedčila ich, aby ponuku odmietli. Triler v štýle bratov Dardennovcov a preteky s časom z prostredia pracujúcej triedy v Seraingu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Chlapec na bicykli

kid_with_a_bike-3

Le gamin au vélo, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR/IT, 2011; 87 min.; fr / cz tit,

Dvanásťročný Cyril odmieta uveriť, že jeho otec ho opustil a predal jeho bicykel. Ostáva sám v domove pre deti, kým sa nezoznámi so Samanthou, kaderníčkou, ktorá mu jeho bicykel kúpi späť. Samantha sa stáva jeho náhradnou matkou, no chlapec stretáva miestneho drogového dílera, ktorý ho zapojí do svojich obchodov. Chlapec na bicykli je jemnejší a vtipnejší ako predchádzajúce filmy bratov Dardennovcov; je to ich doposiaľ najpôvabnejší film.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Syn

son-3

Le fils, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR, 2002; 103 min.; fr/ en sub / sk tit,

Olivier učí tesárstvo v sociálnom centre pre znevýhodnenú mládež. Jedného dňa ho riaditeľka požiada, aby privítal Francisa, tínedžera, ktorý sa chce naučiť práci s drevom. Francis si neuvedomuje, že s Olivierom ho spája udalosť spred piatich rokov. Olivier, zdrvený smrťou svojho syna a rozvodom s manželkou, začne byť Francisom posadnutý. Mieša sa v ňom nenávisť k vrahovi svojho syna a morálna nejednoznačnosť prijatia tohto mladého človeka z rozpadnutej rodiny.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

23:00

Neznáme dievča

unknown_girl-3

La fille inconnue, r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR, 2016; 113 min.; fr / cz tit,

Jenny Davin je mladá doktorka, ktorá si vyčíta, že po ordinačných hodinách neotvorila dvere mladému černošskému dievčaťu. Na druhý deň je zavraždené dievča objavené neďaleko jej práce. Keď Jenny od polície zistí, že identita dievčaťa je neznáma, začne pátrať. Dardennovci znova robia to, čo im ide najlepšie: dobre zahraný príbeh o vine a vykúpení.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program

Newsletter

Cinematik 2017 – videos