Cinematik.doc
Cinematik-2014_Partneri_literarny_fond Cinematik.doc je súťaž slovenských celovečerných dokumentárnych filmov, ktoré mali premiéru v období jedného roka pred festivalom. Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc dotovanú finančnou prémiou 750 € udeľuje na návrh medzinárodnej poroty festival Cinematik spolu s Literárnym fondom za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu.

Tento rok sa v súťaži predstaví šesť filmov, z toho tri debuty. Mladých tvorcov zastupuje Marek Mackovič s cyklistickou road movie Okhwan na ceste za slobodou a Erik Praus s obrazom súčasného Slovenska vo filme Zem, ktorá hľadá svoje nebo. Tretím debutantom je skúsený kameraman a fotograf, držiteľ Slnka v sieti Martin Kollár. Jeho film 5 October mal premiéru na festivale v Rotterdame.

Slušnú festivalovú púť už absolvovali aj Robert Kirchhoff a Filip Remunda s filmom Para nad riekou, portrétom troch jazzmanov na sklonku kariéry. A s novými filmami prichádzajú aj ďalší dvaja skúsení autori: Palo Korec so sociologicky ladenou Čakárňou a Pavol Barabáš s filmom o tatranských nosičoch Sloboda pod nákladom.

Porota Cinematik.doc:
Gaby Babić (Nemecko), Matthieu Darras (Francúzsko), Mária Ferenčuhová (Slovensko)
utorok 11. 9.
20:00

Mečiar

meciar-2

Mečiar, r. Tereza Nvotová, SK/CZ, 2017; 89 min.; sk ,

Keď v roku 1989 padol v Česko-Slovensku totalitný komunistický režim, mala režisérka Tereza Nvotová jeden rok. Lídri Nežnej revolúcie sa vtedy rozhodli usporiadať konkurz na ministra vnútra, do ktorého sa prihlásil Vladimír Mečiar, v tom čase neznámy podnikový právnik zo slovenského vidieka. Vladimír Mečiar sa po úspechu v konkurze dostáva až na politický vrchol, odkiaľ vládne krajine radom diskutabilných praktík. Na pozadí udalostí, akými sú rozdelenie Česko-Slovenska či únos syna prezidenta Slovenskej republiky, Tereza a jej rovesníci prežívajú svoje detstvo.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

streda 12. 9.
11:00

Válek

valek-2

Válek, r. Patrik Lančarič, SK, 2018; 131 min.; sk ,

Básnik a politik Miroslav Válek je dodnes považovaný za rozporuplnú postavu slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, spojenú s mnohými legendami a kontroverziami. Tvorcovia filmu sa snažia pátrať po koreňoch týchto kontroverzií. Jeho základným východiskom je Válkov vnútorný rozpor – rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Rozpor medzi intímnym a verejným.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

14:00

Vábenie výšok

vabenie_vysok-2

Vábenie výšok, r. Pavol Barabáš , SK, 2017; 100 min.; sk ,

Slovenské himalájske horolezectvo zaznamenalo ku koncu minulého storočia svetové výkony, ale i pády. Pozrime sa na jeho vývoj v dokumentárnom filme Vábenie výšok cez pohľad jednej horolezeckej generácie, ktorá nás prevedie od začiatkov horskej služby v Tatrách cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta. Na ich pozadí stál jeden nenápadný človek.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Smutné jazyky

smutne_jazyky-2

Smutné jazyky, r. Anna Grusková, SK, 2018; 60 min.; sk ,

Aké jazyky ste v živote stretli a kam vo svojom tele by ste ich umiestnili? Germanista Jozef Tancer nás sprevádza do sveta zamlčiavaných dramatických osudov a vymierajúcich nárečí karpatských Nemcov na Slovensku.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 14. 9.
14:00

Inde

inde-2

Inde, r. Juraj Nvota, Marian Urban, SK/CZ, 2018; 75 min.; sk, fr / sk tit,

Život a doba neopakovateľného tvorcu a pútnika Alexa Mlynárčika v akcii – v jeho výnimočných prejavoch, aktivitách, eskamotážach, ale aj protichodnostiach a kontroverznostiach doby, v ktorej žil a najmä žije. Príbeh takmer jedného storočia, v ktorom sa formovala moderná identita, kultúra, základné hodnoty Slovenska – ako súčasti Česko-Slovenska, ako samostatného štátu a najmä ako súčasti širšieho, minimálne európskeho spoločenstva, ku ktorému náš protagonista neoddeliteľne patrí svojím dielom i životom.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Prípad Kalmus

pripad_kalmus-2

Prípad Kalmus, r. Adam Hanuljak, SK, 2018; 81 min.; sk ,

Monštrám 20. storočia rodáci odhaľujú pamätné dosky a busty. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, na komunistické hlavy útočí červenou farbou, na fašistov blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Nekompromisný košický exot alebo vyje..nec slovenského národa. Vyberte si. Bez neho by však vládla apatická nuda.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 15. 9.
17:00

Niečo naviac

nieco_naviac

Niečo naviac, r. Palo Kadlečík, Martin Šenc, SK, 2018; 67 min.; sk ,

Stačil jeden chromozóm v DNA navyše a všetko bolo inak. Napriek tomu, že Dorotka sa mala narodiť s Downovým syndrómom, rodičia odmietli možnosť zbaviť sa jej. Dnes je z nej tínedžerka, ktorá má svoje sny a túžby tak ako všetci mladí ľudia v jej veku. A zo všetkého najviac sa túži stať herečkou… Príbeh zobrazuje unikátne situácie, v ktorých sa autenticky odkrýva život mladého človeka s Downovým syndrómom. Film búra mýty a predsudky o tomto syndróme a podáva svedectvo o tom, že takýto ľudia majú skutočne niečo naviac.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 16. 9.

Posledný autoportrét

posledny_autoportret-2

Posledný autoportrét, r. Marek Kuboš, SK, 2017; 72 min.; sk / en sub,

Autoportrét Mareka Kuboša o odchode z dokumentárneho filmu… o napĺňaní sna… o skrini… o poľovníkovi…

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program