Kino Klub
utorok 11. 9.
17:00

Svet čaká

world_is_waiting-5

Verden venter, r. Mariken Halle, NO, 2014; 108 min.; no / en sub / sk tit,

Stretávame sa s tromi Švédkami, ktoré počas leta pracujú ako servírky. Chcú si založiť vlastné divadlo, no na to potrebujú peniaze. Starší muži im radia, ako založiť (či nezaložiť) firmu. Množstvo ľudí má starosti. Letné domčeky sa predávajú. Tehotná žena odpadne na vlastnom predpôrodnom večierku. Zjaví sa postava otca, ktorý nosí stále väčšie a väčšie darčeky. Filmový štáb oslavuje premiéru filmu, ktorý každý z nich neznáša. Naše servírky nás sprevádzajú týmto svetom zápasiacich ľudí, ktorí sa snažia zaistiť si budúcnosť.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Spalovač mrtvol

spalovac_mrtvol-2

Spalovač mrtvol, r. Juraj Herz, CS, 1968; 97 min.; cz / en sub,

Pan Kopfrkingl pracuje v krematóriu, je ženatý a má dve deti. O svoju rodinu sa príkladne stará a prácu vykonáva svedomito. Jeden z jeho známych, Walter Reinke, je pripojením Rakúska k Veľkonemeckej ríši nadšený. Presvedčí Kopfrkingla, že aj v jeho žilách koluje čistá, árijská krv. Kopfrkingl vstúpi do strany a postupne prepadá zvrátenému presvedčeniu o záchrane sveta pred židovskou hrozbou. Kolegovia, priatelia i jeho rodina potrebujú zachrániť. Nemusia sa však báť, nikto nebude trpieť, spasí ich všetkých.

NFA statni_fond_kinematografie

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

streda 12. 9.
14:00

Morgiana

morgiana-2

Morgiana, r. Juraj Herz, CS, 1972; 99 min.; cz,

Viktória a Klára sú sestry. Po smrti ich bohatého otca mladšia Klára zdedí takmer všetok majetok. Klára je v spoločnosti obľúbená a obletovaná hneď niekoľkými mužmi naraz. Jedným z nich je notár Glenar, ktorého staršia Viktória tajne miluje. Viktória svojej mladšej sestre závidí nielen dedičstvo, ale i priazeň opačného pohlavia. Svoju závisť nijako zvlášť neskrýva a rozhodne sa svojej sestry rivalky nadobro zbaviť. Do nápoja jej pridá pomaly pôsobiaci jed.

NFA statni_fond_kinematografie

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Z balkóna

from_the_balcony-2

Fra balkongen, r. Ole Giæver, NO, 2017; 86 min.; no / en sub / cz tit,

Z balkóna vás zoberie na cestu jedným rokom života Oleho a jeho rodiny, ktorá žije na Brochmannsgate 12A v Osle, Nórsku, Európe, Zemi, vesmíre. Čo keby ste si dali na chvíľu prestávku a zosadli z kolotoča zvaného život, posadili sa a opýtali sa sami seba: Ako som sa sem dostal? Žijete sami, s rodinou alebo so spolubývajúcimi? V malej dedine na vidieku alebo možno vo veľkou meste v cudzine? Je to miesto, kam ste sa mali dostať? A ako dokážete pokračovať, keď viete, že príde moment, keď Slnko vyhorí a všetko okolo vás bude navždy stratené?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

My

we-2

Wij, r. Rene Eller, NL, 2018; 100 min.; nl / en sub / sk tit,

Dedinka blízko belgicko-holandských hraníc, sparné leto, osem tínedžerov zabíja nudu hrami na objavovanie. Dávajú si najrôznejšie úlohy a ich zvedavosť v sexuálnej oblasti čoskoro stiera hranice medzi tým, čo je správne a čo nie. Tínedžeri strácajú v zvrátených hrách a sexuálnom zneužívaní posledné zvyšky nevinnosti a menia sa na bezohľadných predátorov.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 13. 9.
14:00

Detstvo

childhood-2

Barndom, r. Margreth Olin, NO/SE, 2017; 90 min.; no / en sub / sk tit,

Detstvo je celovečerný film o deťoch a o tom, ako sa vedia sami zahrať. Dokument, ktorý pozoruje deti v materskej škole Aurora počas jedného roka. Deti majú od jedného do siedmych rokov. Je to tichý, vnímavý a život oslavujúci film, ale zároveň je aj veľmi provokatívny, pretože ponúka celkom odlišný pohľad na to, čo deti naozaj potrebujú. Pohľad, ktorý sa nezhoduje so súčasnou normou.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Petrolejové lampy

petrolejove_lampy-2

Petrolejové lampy, r. Juraj Herz, CS, 1971; 101 min.; cz,

Tridsiatnička Štěpa, dcéra bohatých rodičov, túži po manželstve a deťoch, no podľa spoločenských noriem sa nesmie vydať pod svoju úroveň. Pre svojich malomeštiackych nápadníkov je však príliš voľnomyšlienkárska a samostatná. Nakoniec sa vydá za bratranca Pavla, bývalého vojenského dôstojníka. Štěpa postupne zisťuje, že Pavel sa počas svojich búrlivých rokov v armáde nakazil syfilisom a neliečená choroba ho ničí. Neodvratne paralyzuje jeho telo a rozožiera myseľ.

NFA statni_fond_kinematografie

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

19:00

Po sezóne

po_sezone-2

Po sezóne, r. Andrea Kalinová, SK, 2018; 35 min.; sk / en sub,

Dokumentárny film o jednej z najvýznamnejších budov 20. storočia – opustenom sanatóriu Machnáč v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice. Konštruktivistická budova, ktorá bola oslavou pokroku, zhmotnením architektovej predstavy humanizmu. Architekt v nej demonštroval svoje predstavy o technickom a sociálnom pokroku a postavil symbol modernej spoločnosti. Dnes: modernistická ruina utópie. Zaoceánska loď, ktorá stroskotala v kúpeľnom parku. Majitelia nemajú záujem starať sa o budovu, ktorá nie je rentabilná. Film sa venuje fenoménu tejto výnimočnej budovy prostredníctvom ľudí, ktorí boj za záchranu Machnáča ešte nevzdali.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Neviditeľná ruka

invisible_hand-2

La mano invisible, r. David Macián, ES, 2017; 83 min.; es / en sub / sk tit,

Skupina bežných pracovníkov sa každý deň stretáva v industriálnom sklade a zdanlivo normálne pracuje na rôznych úlohách. Z tmavého hľadiska ich zatiaľ pozorujú desiatky divákov – sledujú „krásnu“ show o práci.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 14. 9.
14:00

Posledná návšteva červeného domu

haunted_a_last_visit_to_the_red_house-2

Haunted: A Last Visit to the Red House, r. Phyllis Grae Grande, PH, 2017; 79 min.; ph / en sub / sk tit,

Posledná návšteva červeného domu je dokumentárny film o takzvanom červenom dome, ktorý počas druhej svetovej vojny využívali japonskí vojaci ako kasárne pre miestne ženy, ktoré tam doviedli, aby im poskytovali „útechu“.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Muž, ktorý zabil Dona Quijota

man_who_killed_don_quijote-2

The Man Who Killed Don Qixote, r. Terry Gilliam, ES/FR/BE/PT, 2018; 132 min.; en, es / cz tit,

Cynický reklamný režisér Toby sa ocitne v pasci výstredných bludov starého španielskeho obuvníka, ktorý je presvedčený o tom, že je Don Quijote. Počas spoločných komických a čím ďalej surreálnejších dobrodružstiev je Toby nútený do konfrontácie s tragickými následkami filmu, ktorý natočil ako mladý idealista – filmu, ktorý navždy zmenil nádeje a sny malého španielskeho mestečka. Môže Toby niečo zmeniť a získať tak späť svoju ľudskosť? Ustojí Don Quijot svoje šialenstvo a hroziacu smrť? Alebo láska porazí každého?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Dánsko

denmark-2

Danmark, r. Kasper Rune Larsen, DK, 2017; 90 min.; dk / en sub / sk tit,

Norge (22) je typický lenivý zasran. On a jeho jediný kamarát Myre sa bezcieľne potulujú predmestím, v jednej ruke pivo, v druhej joint. Dve decká, ktoré snívajú o tom, že sa raz presťahujú do väčšieho mesta ako Aarhus či Berlín. Všetko majú naplánované, hudobnú kariéru aj to ostatné. Avšak dni ďalej monotónne plynú, až kým Norgemu nevstúpi do života 16-ročná Josephine, ktorá tvrdí, že čaká jeho dieťa.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 15. 9.
11:00

Tazzeka

tazzeka-2

Tazzeka, r. Jean-Philippe Gaud, FR/TN, 2018; 95 min.; fr, arab / en sub / sk tit,

Keďže pre Eliasa ako imigranta bez dokladov je zložité nájsť si v Paríži stálu prácu, má finančné ťažkosti. Ale skamaráti sa so Souleymanom, ktorý v ňom opäť oživí lásku k vareniu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

14:00

Študentské filmy – AKU

aku_hrac_web

Študentské filmy – AKU, r. rôzni/various, SK, 2018; 84 min.; sk / en sub,

Tu som Slovákom

Tu som Slovákom; SK, 2018, 19 min.; sk / en sub
Réžia: Matúš Chovanec

Film zobrazuje život Slovákov v Rumunsku. Zachytáva každodenné situácie troch respondentov, ktoré sprevádza predovšetkým manuálna práca.

 

(Ne)viditeľné svety

(Ne)viditeľné svety; SK, 2018, 21 min.; sk / en sub
Réžia: Zuzana Hudáčeková

Prostredníctvom troch žien pracujúcich ako opatrovateľky v rôznych krajinách Európskej únie získavame obraz o živote v zahraničí v kontraste so životom na Slovensku.

 

Hráč

Hráč; SK, 2018, 25 min., sk / en sub
Réžia: Matúš Men

Dokumentárny film Hráč skúma profesionálny aj súkromný život hráča elektronického športu, jeho každodennú rutinu a vnímanie jeho matky pretým a potom, ako začal byť úspešný.

 

eL

eL; SK, 2018, 19 min.; sk / en sub
Réžia: Sonia Gallo

Dokumentárny film eL, rozpráva príbeh (ne)obyčajnej ženy, ktorá hľadá vo svojom bytí skutočnú podstatu a zároveň pravú lásku. S protagonistkou vstupujeme do sveta homosexuálnych vzťahov a zisťujeme, že od tých heterosexuálnych sa až tak nelíšia.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Joachim Trier: Krátke filmy

procter-2

Pietà, Procter, Still, r. Joachim Trier, 1999-2002; 54 min.; en / sk tit,

Pietà

Pietà; NO/GB, 1999, 16 min., en / sk tit
Réžia: Joachim Trier

Film ukazuje úryvky spomienok a odmietanie mladého muža súvisiace s jeho mŕtvym priateľom aj jeho vlastnou matkou.

 

Procter

Procter; NO/GB, 2002, 18 min.; en / sk tit
Réžia: Joachim Trier

Keď sa Charles Procter stane svedkom upálenia neznámeho človeka, nečaká, že bude súčasťou tejto príšernej udalosti. Neskôr zistí, že videokamera ho zachytila na mieste činu. To, čo objaví na páske, je ešte znepokojujúcejšie ako smrť neznámeho.

 

Still

Still; NO/GB, 2000, 20 min.; en / sk tit
Réžia: Joachim Trier

Starý muž sa v parku zrúti na zem a zomrie. Pohľad na jeho hodinky spustí asociatívny prúd obrazov.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Nina

nina-2

Nina, r. Olga Chajdas, PL, 2018; 130 min.; pl / en sub / sk tit,

Po dvadsiatich rokoch sa manželstvo Niny a Wojteka dostalo do slepej uličky, čiastočne preto, že všetky ich pokusy mať dieťa zlyhali. Keď sa dvojica zoznámi s mladou ženou Magdou, požiadajú ju, aby im vynosila dieťa. Veci sa ale začnú komplikovať, keď Magda začne Ninu priťahovať.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 16. 9.
11:00

Študentské filmy – VŠMU

vsmu_magic_moments_web

Študentské filmy – VŠMU, r. rôzni/various, SK, 2017; 71 min.; sk / en sub,

Magic Moments

Magic Moments; SK, 2017, 20 min., sk / en sub
Réžia: Martina Buchelová

Rodičia ťažko pracujú a sestry sa prakticky starajú o seba samé. Na staršiu začínajú doliehať ťažkosti, ktorým čelia. Vďaka ich putu si však uvedomí, že to, na čom jej záleží najviac, vlastne má.

 

43 rokov bratislavského metra

43 rokov bratislavského metra; SK, 2016, 18 min.; sk
Réžia: Lucia Kašová

O tuneloch bratislavskej dopravy.

 

SelFish

SelFish; SK, 2017, 11 min.; bez dialógov
Réžia: Lukáš Figeľ

Rybár Augustín je pyšný na svoju zbierku rýb. Avšak na to, aby bola kompletná, mu chýba ešte posledná ryba. Za ulovenie ryby tak zaplatí všetkým, čo doteraz mal.

 

Yours

Yours; SK, 2017, 6 min.; bez dialógov
Réžia: Michal Fulier

Príbeh ženy po tom, ako stratila muža. Pomocou virtuálnej reality objavuje alternatívu, v ktorej spolu môžu žiť aj naďalej, navždy. Tento svet sa však pre ňu stáva nielen potešením, ale aj väzením.

 

I Want to Believe

I Want to Believe; SK, 2017, 16 min.; sk / en sub
Réžia: Matúš Ryšan

Skupina dokumentaristov sníma entuziastu a jeho priateľa, ktorí zasvätili svoj život záchrane ľudstva mapovaním chemických stôp zanechávaných lietadlami. Film je satirou súčasných socio-politických nálad, vznášajúcich sa nielen nad Európou, ale aj nad zvyškom sveta.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

14:00

Goliáš

goliath-2

Goliath, r. Dominik Locher, CH, 2017; 85 min.; de / en sub / sk tit,

Keď Jessy oznámi Davidovi, že je tehotná, ten začne panikáriť. Pár dní na to ich prepadnú vo vlaku. David si uvedomí, že svoju priateľku nedokáže ochrániť, a prepadnú ho obavy, že ako chlap je neschopný. V zúfalstve začne brať steroidy a vrhne sa na prehnané posilňovanie. Najprv mu svaly dodajú sebavedomie, avšak zanedlho sa začne správať nevypočítateľne a stáva sa hrozbou pre Jessy aj jej nenarodené dieťa.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Thelma

thelma-4

Thelma, r. Joachim Trier, NO/FR/DK/SE, 2017; 116 min.; no / cz tit,

Krehká Thelma práve nastúpila na vysokú školu. Aj napriek veľkej snahe jej rodičov kontrolovať každý jej krok prvýkrát skúša nezávislosť a vír študentského života. Keď sa však zamiluje do krásnej spolužiačky Anjy, začnú sa v jej okolí diať nevysvetliteľné a desivé veci a Thelma s hrôzou zisťuje, že ich príčinou je možno ona sama.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program