Cinematik.doc
Cinematik-2014_Partneri_literarny_fond Cinematik.doc je súťaž slovenských celovečerných dokumentárnych filmov, ktoré mali premiéru v období jedného roka pred festivalom. Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc dotovanú finančnou prémiou 750 € udeľuje na návrh medzinárodnej poroty festival Cinematik spolu s Literárnym fondom za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu.

Tento rok sa v súťaži predstaví šesť filmov, z toho tri debuty. Mladých tvorcov zastupuje Marek Mackovič s cyklistickou road movie Okhwan na ceste za slobodou a Erik Praus s obrazom súčasného Slovenska vo filme Zem, ktorá hľadá svoje nebo. Tretím debutantom je skúsený kameraman a fotograf, držiteľ Slnka v sieti Martin Kollár. Jeho film 5 October mal premiéru na festivale v Rotterdame.

Slušnú festivalovú púť už absolvovali aj Robert Kirchhoff a Filip Remunda s filmom Para nad riekou, portrétom troch jazzmanov na sklonku kariéry. A s novými filmami prichádzajú aj ďalší dvaja skúsení autori: Palo Korec so sociologicky ladenou Čakárňou a Pavol Barabáš s filmom o tatranských nosičoch Sloboda pod nákladom.

Porota Cinematik.doc:
Gaby Babić (Nemecko), Matthieu Darras (Francúzsko), Mária Ferenčuhová (Slovensko)
utorok 13. 9.
17:00

Čakáreň

waiting_room_web

Čakáreň, r. Palo Korec, SK, 2015, 72 min.; sk / en sub,

Dokument o veľkých a malých čakaniach. Príbeh zobrazuje skrz rôzne možnosti čakania kolobeh jedného života, ktorý vychádza z konkrétnych osudov reálnych žien, tak ako sa odohrávajú, alebo odohrali. Je to dokumentárna mozaika života, ktorá v niektorých chvíľach prerastá až do krutej sociologickej sondy dnešného sveta.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

streda 14. 9.

Okhwan na ceste za slobodou

Okhwan_web

Okhwan na ceste za slobodou, r. Marek Mackovič, SK/CZ, 2016, 68 min.; en / sk tit,

Bicyklová road movie o jednom mužovi a jeho desaťročnej ceste okolo sveta. Film je mozaikou dojmov, ľudí a situácií – príbehom kórejčana Okhwana Yoona a jeho neutíchajúceho boja o naplnenie sna o zjednotenej Kórei. Je to príbeh o prekonávaní hraníc tela a mysle, o samote a nádeji, o nekonečnej vytrvalosti.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 15. 9.

Sloboda pod nákladom

freedom_under_load_web

Sloboda pod nákladom, r. Pavol Barabáš, SK, 2016, 60 min.; sk / en sub,

S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i výchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov, možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 16. 9.

5 October

5_october_web

5 October, r. Martin Kollár, SK/CZ, 2016, 61 min.; sk / en sub,

Nenápadný príbeh o mužovi, ktorý čaká na dôležitú operáciu. Keď zistí, že mu možno ostáva posledných pár mesiacov života, vydáva sa na cestu s jediným termínom – 5. októbrom. Z jeho zápiskov v denníku a z jeho každodenného hľadania miesta, kde by mohol prespať, sa dozvedáme, od čoho uteká: od strachu, nepokoja a zhoršujúceho sa zdravia. Realita mu však neustále pripomína, čo ho čaká – operácia, ktorá môže mať smrteľné následky.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 17. 9.
14:00

Zem, ktorá hľadá svoje nebo

when_land_is_looking_web

Zem, ktorá hľadá svoje nebo, r. Erik Praus, SK, 2016, 70 min.; sk,

Prostredníctvom konkrétnych osudov piatich obyvateľov obce Pohorelá na Horehroní odzrkadľuje tento film sociálnu a ekonomickú realitu súčasného Slovenska. Zároveň je hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej rodnej zemi, pôvodným remeslám a k svojim koreňom.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 18. 9.
17:00

Para nad riekou

steam_on_the_river_web

Para nad riekou, r. Robert Kirchhoff, Filip Remunda, SK/CZ, 2015, 87 min.; sk, en, de, fr / sk tit,

Pominuteľnosť slávy v melancholických a bláznivých obrazoch života a odchádzania troch jazzmanov na sklonku kariéry. Ako para nad riekou, ktorá sa objavuje a vzápätí mizne, tak je prchavý život každého z nás.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Newsletter

Cinematik na Facebooku