Cinematik.doc
Cinematik-2014_Partneri_literarny_fond Cinematik.doc je súťaž slovenských celovečerných dokumentárnych filmov, ktoré mali premiéru v období jedného roka pred festivalom. Cenu Literárneho fondu Cinematik.doc dotovanú finančnou prémiou 750 € udeľuje na návrh medzinárodnej poroty festival Cinematik spolu s Literárnym fondom za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu.

Tento rok sa v súťaži predstaví šesť filmov, z toho tri debuty. Mladých tvorcov zastupuje Marek Mackovič s cyklistickou road movie Okhwan na ceste za slobodou a Erik Praus s obrazom súčasného Slovenska vo filme Zem, ktorá hľadá svoje nebo. Tretím debutantom je skúsený kameraman a fotograf, držiteľ Slnka v sieti Martin Kollár. Jeho film 5 October mal premiéru na festivale v Rotterdame.

Slušnú festivalovú púť už absolvovali aj Robert Kirchhoff a Filip Remunda s filmom Para nad riekou, portrétom troch jazzmanov na sklonku kariéry. A s novými filmami prichádzajú aj ďalší dvaja skúsení autori: Palo Korec so sociologicky ladenou Čakárňou a Pavol Barabáš s filmom o tatranských nosičoch Sloboda pod nákladom.

Porota Cinematik.doc:
Gaby Babić (Nemecko), Matthieu Darras (Francúzsko), Mária Ferenčuhová (Slovensko)
utorok 12. 9.
17:00

Mir vam

mir_vam-6

Mir vam, r. Juraj Mravec ml., SK, 2016; 67 min.; ua, ru, sk / sk tit,

Dokumentárna road-movie z východu Ukrajiny, ktorú nakrútil mladý fotograf a kameraman Juraj Mravec, je dôležitou správou o krajine, ktorá sa premenila na bojovú zónu. Filmové rozprávanie prekladané pôsobivými čiernobielymi fotografiami a sprevádzané subjektivizujúcim denníkovým komentárom sa sústreďuje predovšetkým na následky vojny. Z letmých portrétov ľudí z Donbasu skladá obraz zmaru a strachu, ale aj ľudskej vitality, schopnosti prežiť a tešiť sa zo všedných vecí, ktoré im vojna zatiaľ nestihla vziať – rovnako ako im nevzala vieru v lepšiu budúcnosť.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

streda 13. 9.

Ťažká duša

tazka_dusa-3

Ťažká duša, r. Marek Šulík, SK, 2017; 71 min.; sk, rom / sk tit,

Dokumentárny film Ťažká duša je vhľadom do sveta tradičnej rómskej hudby. Autori filmu sa v troch príbehoch snažia sledovať, akým spôsobom sa autentické žalostné piesne prenášajú z generácie na generáciu, respektíve, ako zanikajú. Ide vždy o vzťah detí a ich rodičov, či prarodičov, pretože práve pre rómsku rodinu je hudba dôležitým emocionálnym katalyzátorom. Tragikomické situácie dopĺňajú dokumentačné intermezzá, ktoré vznikli počas výskumných ciest etnomuzikologičky Jany Belišovej a jej tímu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Profesionálna cudzinka

profesionalna_cudzinka-3

Profesionálna cudzinka, r. Anna Grusková, SK, 2016; 63 min.; sk, en / sk tit,

Profesionálna cudzinka je dokumentárny film o novinárke a spisovateľke Irene Brežnej a o vnútornej slobode. Osemnásťročná Irena Brežná krátko po okupácii Československa v roku 1968 neochotne nasledovala svojich rodičov do emigrácie. Musela čeliť nielen novej, nepochopiteľnej kultúre, ale aj výčitkám svedomia, že nebojovala za svoju vlasť. To je dôvod, prečo začala písať o disente vo Východnej Európe a o ruskej invázii do Čečenska.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 14. 9.
17:00

Diera v hlave

diera_v_hlave-3

Diera v hlave, r. Robert Kirchhoff, SK/CZ, 2016; 90 min.; sk, cz, de, pl, fr, sr, hr, sinti / sk tit,

O tragédii Rómov a Sinti v Druhej svetovej vojne sa nikdy a nikde príliš nehovorilo. Boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách, puškami, kladivami alebo plynom. Mlčalo sa o nich, lebo dlhé roky boli a sú na spoločenskom okraji. Prežili, no každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, znamením z minulosti.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Sprisahanie šedej rasy

sprisahanie_sedej_rasy-3

Sprisahanie šedej rasy, r. Maroš Berák, SK, 2017; 80 min.; sk, en / sk tit,

Tatry, Trnava, Turiec či Mochovce. Všade žijú ľudia, ktorí zažili niečo mimoriadne, čo si nedokážu vysvetliť. Mnohí mlčia. Mnohí sa však rozhodli hovoriť. Rastúci výskyt UFO vyvoláva znepokojenie. Autentické svedectvo obyvateľov Slovenska v novom celovečernom dokumente, ktorý vznikal šesť rokov. Čo ak je stretnutie s mimozemskou inteligenciou bližšie, než sme ochotní si pripustiť?

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 15. 9.
14:00

Sedem hriechov civilizácie

sedem_hriechov_civilizacie-3

Sedem hriechov civilizácie, r. Ľubomír Viluda, Ivan Kršiak, SK, 2016; 76 min.; sk, en / sk tit,

Teroristické útoky sa stali každodennou realitou a klimatické zmeny už nie sú len problémom budúcnosti. Navyše, Európou sa prevalila migračná vlna tsunami a nastal problém. Dnes je to náš spoločný problém. Čo môžeme urobiť, aby títo migranti mohli a chceli zostať doma, tam pracovať a žiť lepšie ako doteraz? Dokumentárny film o strete dvoch odlišných svetov a civilizačných hriechoch, ktoré nezvratne ovplyvňujú naše životy.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 16. 9.

Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom

chlapec_ktory_chcel_byt_prezidentom-3

Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom, r. Dušan Hudec, SK, 2017; 59 min.; sk, en / sk tit,

Príbeh Michala Stranka, seržanta americkej námornej pechoty, rodáka z Jarabiny na Slovensku. Hoci sa stal legendou, stelesnením pravého bojovníka za slobodu a nezávislosť, jeho život ostáva dodnes zahalený tajomstvom. Vďaka expresívnej fotografii Joa Rosenthala sa vojaci dvíhajúci vlajku stali slávnymi, uctievanými hrdinami po celej Amerike. Strankovi však osud nedoprial, aby sa toho dožil. O niekoľko dní neskôr zahynul po zásahu črepinou z delostreleckého granátu priamo do srdca.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Richard Müller: Nespoznaný

richard_muller_nespoznany-3

Richard Müller: Nespoznaný, r. Miro Remo, SK/CZ, 2016; 87 min.; sk / en sub,

Film je intímnym rezom do života legendárneho speváka Richarda Müllera na pozadí jeho koncertného turné s kapelou Fragile. Film sa norí do Richardových aktuálnych pocitov, ktoré silno ovplyvňuje maniodepresia, ktorou dlhodobo trpí. Sonduje však aj v minulosti, ktorá otvára dvere do časti jeho speváckej kariéry sprevádzanej turbulentnými vzťahmi so ženami a drogami. Tie sú kľúčom k pochopeniu jeho osobnosti i speváckej kariéry. Film nekompromisne bez pretvárky nahliada do Richardovho vnútra i do zákulisia samotnej produkcie turné.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 17. 9.
14:00

10 rokov lásky

10_rokov_lasky-3

10 rokov lásky, r. Adam Hanuljak, SK, 2016; 96 min.; sk, cz, hu, fi, en / sk tit,

Dokumentárny film 10 rokov lásky spracováva problematiku mladých rodín v súčasnej Európe. Predstavuje 5 párov, ktorí sa pred viac ako desiatimi rokmi stali rodičmi. Zberná metóda zachytáva ich životné osudy po dobu desiatich rokov v päťročných intervaloch. Film sa zaoberá témami ako zmena životného štýlu alebo sociálna a ekonomická situácia, neskôr smeruje k výchove detí, partnerským vzťahom, krízam a vrcholia rozchodmi a smrťou.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program

Newsletter

Cinematik 2017 – videos