Cinematik.doc
Cinematik-2014_Partneri_literarny_fondCinematik.doc je súťaž celovečerných slovenských dokumentov, ktoré mali premiéru od septembra 2014 do septembra 2015. Víťazný film získa Cinematik.doc – Cenu Literárneho fondu spojenú s finančnou prémiou v hodnote 600 eur.

Sme radi, že môžeme v premiére uviesť až tri filmy, snáď je to znakom toho, že naša súťaž má isté meno. Už menej sa však tešíme, že iba jeden film z výberu je dielom mladých tvorcov. Bibiana Beňová a Michael Kaboš sú sprevádzaní ôsmymi etablovanými menami (vrátane dvoch kameramanov a jednej divadelníčky).

Vo výbere taktiež dominujú pohľady do minulosti a predstavovanie významných a zaujímavých osobností (dejín). Výnimkou sú iba filmy Jara Vojteka a Pavla Barabáša, ktorí pokračujú vo svojich témach – prvý sa venuje medziľudským vzťahom a prináša sociálne podtexty, druhý skúma vzťahy človeka a prírody, tradície, odľahlé kraje a uzavreté spoločenstvá.

Nerobme však unáhlené závery, 12 mesiacov, počas ktorých mali filmy premiéru, je príliš krátka doba. Pohľad na širšie kontexty slovenskej dokumentárnej tvorby ukazuje jej rozmanitosť. Navyše, tieto riadky nehovoria nič o individuálnej kvalite filmov, ktorá nie je vôbec nízka.

  Porota Cinematik.doc:
Martin Palúch (Slovensko), Ania Szczepanska (Poľsko), Eva Tomanová (Česká republika)  
štvrtok 10. 9.
14:00

Návrat do horiaceho domu

navrat_do_horiaceho_domu

Návrat do horiaceho domu, r. Anna Grusková, SK, 2014, 66 min.,

Anna Grusková sa vydáva po stopách neobyčajnej a takmer zabudnutej ženy z Banskej Bystrice, Chavivy Reickovej. Sleduje jej život od „výstredných“ čias doma, keď nedbala na strnulé konvencie, cez vycestovanie do Palestíny až po návrat na Slovensko, aby sa mohla zapojiť do SNP. Režisérka sa však neuspokojuje s príbehom jednej ženy, ale otvára otázky miesta žien v povstaní a histórii vôbec, snaží sa nájsť jej odkaz medzi dnešnými vojačkami a vytvára premostenia k súčasným fašizoidným tendenciám v spoločnosti.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Tak ďaleko, tak blízko

tak_daleko_tak_blizko

Tak ďaleko, tak blízko, r. Jaro Vojtek, SK, 2014, 80 min.,

Jaro Vojtek sa počas siedmych rokov vracal k rodinám s autistickými deťmi, aby sa mu podarilo čo najlepšie zachytiť každodennosť ich života. Zaoberá sa neraz komplikovanými vzťahmi medzi rodičmi a deťmi, no tieto vzťahy majú zároveň všeobecnú platnosť a netýkajú sa len týchto rodín. Vojtek necháva hovoriť predovšetkým obraz a situácie „samy za seba“, nespolieha sa na výpovede protagonistov na kameru, radšej ich počúva vo vzájomnom dialógu a interakcii.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 11. 9.

Okinawa – Slovensko, cesta karate

okinawa

Okinawa - Slovensko, cesta karate, r. Anton Szomolányi, SK, 2015, 56 min.,

Japonský ostrov Okinawa je centrom špecifickej vetvy karate, ktorú začali slovenskí nadšenci naplno objavovať po Novembri. Dokumentárny film kameramana Antona Szomolányiho sleduje vzťahy medzi Okinawou a Slovenskom; stopy, ktoré jeden zanechal u druhého. Zoznamujeme sa s príbehmi slovenských učňov i okinawských majstrov a spoznávame tiež filozofiu okinawského karate.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 12. 9.

Suri

Suri

Suri, r. Pavol Barabáš, SK, 2015, 65 min.,

Na začiatku storočia sa Pavol Barabáš plavil po nepoznanej etiópskej rieke Omo. Keď sa na tieto územia vrátil o desať rokov neskôr, tamojší život bol iný. Aj preto nakrútil film o kmeni Suri, ktorý sa všemožne snaží zachovať si svoje tradície a spôsob života. Barabáš chcel túto jedinečnosť zachytiť predtým, ako sa stratí v čoraz viac globalizovanom svete.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

19:00

Farby piesku

farby-piesku

Farby piesku, r. Ladislav Kaboš, SK/CZ, 2015, 80 min.,

Ladislav Kaboš niekoľko rokov sledoval Ľubu El Malahegovú, Slovenku, ktorá sa kvôli láske odsťahovala do Líbye a konvertovala na islam. 20 rokov pracovala ako zdravotná sestra v Misurate, no keď v roku 2011 prišla vojna, jej životné poslanie zachraňovať ľudí dostalo nový rozmer. Farby piesku sú svedectvom o vojne a o tom, ako vojna núti ľudí opustiť ich domovy.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 13. 9.
17:00

Prízraky

Prizraky

Prízraky, r. Bibiana Beňová, Michael Kaboš, CZ/SK, 2014, 70 min.,

Celovečerný debut autorskej dvojice Bibiana Beňová – Michael Kaboš sleduje chod dejín na konkrétnom priestore jednej vojenskej základne. Prelína malé dejiny obyčajných ľudí (vyštafírovaných vojakov za cisárstva, cez talianskych zajatcov až po zbehov sovietskej okupačnej armády) s veľkými dejinami krajiny. Všade vidíme prízraky hrdinov. Je to film o tom, čo znamená koncept hrdinstva pre jednotlivca a čo pre spoločnosť.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

pondelok 14. 9.

Milan Čorba

milan_corba

Milan Čorba, r. Martin Šulík, SK, 2014, 72 min.,

Martin Šulík pokračuje v predstavovaní významných osobností (česko)slovenských kultúrnych dejín. Tentokrát prináša portrét kostýmového výtvarníka, scénografa a rektora Vysokej školy múzických umení Milana Čorbu. Čorba výrazne ovplyvnil slovenské divadlo, televíziu aj film – jednak priamo svojou prácou, jednak vďaka svojej pedagogickej činnosti.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

utorok 15. 9.

vlna vs. breh

vlna_vs_breh

vlna vs. breh, r. Martin Štrba, SK/CZ, 2014, 88 min.,

V 80. rokoch sa na pražskej FAMU stretlo niekoľko slovenských študentov s podobným fotografickým cítením. Ich predstava o umeleckej fotografii sa odlišovala od vtedajších noriem, preto sa o nich hovorí ako o slovenskej novej vlne. Jeden z jej členov, známy kameraman Martin Štrba, nakrútil o svojej generácii dokumentárny film, ktorý je podobne živelný, ako boli ich fotografie.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

19:00

Očami fotografky

ocami_fotografky

Očami fotografky, r. Matej Mináč, CZ/SK, 2015, 84 min.,

Matej Mináč nakrútil portrét svojej mamy, významnej fotografky Zuzany Mináčovej. Prostredníctvom jej rozprávania a za využitia hraných sekvencií sa dozvedáme o jej profesionálnom i osobnom živote – o tom, akou náhodou sa dostala k fotografii a filmu, pričom skončila ako oficiálna fotografka festivalu v Karlovych Varoch, no taktiež o tom, aké to bolo chodiť s pripnutou žltou hviezdou.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

termín festivalu

Newsletter