Meeting Point Europe
FIPRESCI Pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI.

Výkladnou skriňou každého festivalu je jeho súťažná sekcia. V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej MEETING POINT EUROPE, premietneme kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2015 a 2016, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania európskych filmových kritikov.

Ide o originálnu koncepciu zostavovania súťažnej sekcie, pretože filmy, ktoré sa dostali do záverečného výberu, vybrali kritici zo 17 európskych krajín (Belgicko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko, Taliansko a Veľká Británia). Rebríček najlepších filmov odzrkadľuje subjektívny pohľad kritikov na európsku kinematografiu a zároveň zohľadňuje dianie na filmových scénach jednotlivých zastúpených krajín ako i na medzinárodnej úrovni, pričom jediné relevantné kritérium je umelecká kvalita a sila osobnej autorskej výpovede.

Kritici zostavili svoj vlastný rebríček najlepších európskych filmov za spomínané obdobie. Každému z filmov hlasovaním priradili body. Výber filmov, ktoré získali najviac bodov, premietneme na festivale v rámci súťažnej sekcie MEETING POINT EUROPE. Film, ktorý získal najviac bodov, bude na konci festivalu vyhlásený za víťazný a bude ocenený hlavnou cenou festivalu – MEETING POINT EUROPE Award.

Panel európskych kritikov:
Reinhard Bradatsch (Rakúsko), Grégory Cavinato (Belgicko), Florentina Ciuverca (Rumunsko), Roberto Donati (Taliansko), Carmen Gray (Nemecko), Philip Ilson (Veľká Británia), Milja Mikkola (Fínsko), Mike Naafs (Holandsko), Vuk Perović (Čierna hora), Pamela Pianezza (Francúzsko), Tristan Priimägi (Estónsko), Xavier Garcia Puerto (Španielsko), Daniel Rafaelić (Chorvátsko), Matej Svoboda (Česká republika), Krzysztof Świrek (Poľsko), Daniel Vadocký (Slovensko), Kata Anna Váró (Maďarsko)
streda 13. 9.
14:00

Nie som tvoj černoch

i_am_not_your_negro-3

I Am Not Your Negro, r. Raoul Peck, FR/US/BE/CH, 2016; 93 min.; en / sk tit,

Vyrozprávaný slovami Jamesa Baldwina, skrz jeho vystúpenia a text nedokončenej knihy, Nie som tvoj černoch režiséra Raoula Pecka sa dotýka tragických smrtí Malcolma X, Martina Luthera Kinga jr. a Medgara Eversa, aby priniesol silnú výpoveď o tom, ako je obraz (a realita) dnešných černochov v Amerike zostrojený a vynútený.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Prestrelka

free_fire-3

Free Fire, r. Ben Wheatley, GB/FR, 2016; 90 min.; en / sk tit,

Keď sa čierny obchod so zbraňami zvrtne hrozným spôsobom, Justine sa ocitá uprostred prestrelky v opustenej hale plnej bláznov, ktorých svrbia prsty na zbraniach a ktorí si snažia zachrániť si život za každú cenu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 14. 9.
14:00

Bez názvu

untitled-3

Untitled, r. Michael Glawogger, Monika Willi, AT, 2017; 103 min.; de, en / sk tit,

Po nečakanej smrti Michaela Glawoggera v apríli 2014 vytvorila jeho dlhoročná spolupracovníčka a strihačka Monika Willi film zo záberov, ktoré Glawogger nakrútil počas 4 mesiacov a 19 dní na Balkáne, v Taliansku a v severnej a západnej Afrike. Cesta po svete s otvorenými očami a mysľou – pozorovanie, počúvanie, zažívanie. Šťastná náhoda je koncept a jediné pravidlo – počas strihania a vytvárania filmu tak, ako tomu bolo aj počas nakrúcania.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Elle

elle-3

Elle, r. Paul Verhoeven, FR, 2016; 130 min.; fr / en sub / cz tit,

Michèle sa zdá byť nezničiteľná. Ako šéfka poprednej spoločnosti na výrobu videohier je nemilosrdná a tento prístup prenáša aj do svojho milostného života. Jej život sa navždy zmení, keď ju v jej vlastnom dome napadne neznámy útočník. Keď muža vystopuje, obaja sú vtiahnutí do zvláštnej a vzrušujúcej hry – hry, ktorá sa môže hoci kedy vymknúť spod kontroly.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 15. 9.
14:00

Mimózy

mimosas-3

Mimosas, r. Oliver Laxe, ES/MA/FR/QA, 2016; 93 min.; arab / en sub / sk tit,

Karavána odprevádza umierajúceho šejka cez marocký Atlas. Jeho posledným prianím je, aby bol pochovaný so svojimi blízkymi. No smrť nečaká. Sprievodcovia, ktorí sa boja prejsť horami, odmietajú prenášať mŕtve telo. Ahmed a Saïd, dvaja tuláci cestujúci s karavánou, predstierajú, že poznajú cestu a sľubujú previesť telo na miesto určenia.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Druhá strana nádeje

other_side_of_hope-3

Toivon tuolla puolen, r. Aki Kaurismäki, FI/DE, 2017; 98 min.; fi, en, arab / cz tit,

Najnovší film Akiho Kaurismäkiho sa venuje stále aktuálnej téme utečencov. Jeho hlavnými hrdinami sú Wikström, bývalý obchodník, ktorý nedávno investoval do nie veľmi úspešnej reštaurácie, a utečenec Khaled, ktorý práve prišiel do Fínska, aby tu požiadal o azyl. Nevšedná dvojica sa stretáva práve na pôde reštaurácie a Wikström sa rozhodne Khaledovi pomôcť. Zamestná ho na čierno. Snímke s vážnou témou nechýba absurdný humor, typický pre tohto fínskeho filmára.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 16. 9.
11:00

American Honey

american_honey-3

American Honey, r. Andrea Arnold, GB, 2016; 163 min.; en / cz tit,

Mladučká Star sa sama stará o dvoch mladších súrodencov, lebo nemá otca, matka sa nezaujíma o nič a otčim sa o Star zaujíma až príliš. Keď teda stretne na parkovisku pred supermarketom dodávku plnú vrstovníkov, ktorí žijú svoju špecifickú verziu amerického sna, neváha dlho a naskočí. Všetci sú to outsideri, ktorí tušia, že po zabehaných koľajach cesta nevedie, a preto sa chopili poslednej šance, ktorá im ešte ostávala.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

14:00

Detské ihrisko

playground-3

Plac zabaw, r. Bartosz M. Kowalski, PL, 2016; 82 min.; pl / en sub / sk tit,

Posledný školský deň v malom poľskom meste. 12-ročná Gabrysia má poslednú šancu povedať svojmu spolužiakovi, že sa do neho zaľúbila. Zorganizuje tajné stretnutie a vydieraním ho prinúti, aby prišiel. To, čo mal byť osobný rozhovor, sa však vymkne spod kontroly a vedie k nečakanému koncu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Vnútorné slnko

let_the_sunshine_in-3

Un beau soleil intérieur, r. Claire Denis, FR, 2017; 94 min.; fr / en sub / cz tit,

Vnútorné slnko je niečo ako romantická komédia, avšak v podaní originálnej francúzskej autorky Claire Denis. S nádychom feminizmu ukazuje, aké sú možnosti lásky a sexu pre ženy. Hlavnou postavou filmu je Isabelle, rozvedená parížska umelkyňa, ktorá hľadá pravú lásku. Stretáva sa však s mužmi, ktorí sú opakom ideálu.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

23:00

Raw

raw-3

Grave, r. Julia Ducournau, FR/BE, 2016; 95 min.; fr / cz tit,

Vegetariánka Justine odchádza v šestnástich rokoch na veterinárnu školu, na ktorej študuje aj jej staršia sestra. Pri jednej z epizód šikany ju donútia zjesť mäso – po prvýkrát v živote, a navyše surové. Táto skúsenosť ju od základov zmení a prebudí v krehkom dievčati spiace monštrum.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program

Newsletter

Cinematik 2017 – videos