Čo dom dal
Nesúťažná sekcia venovaná slovenskej tvorbe Čo dom dal bude hostiť premiéru nového slovenského hraného filmu Pirko i slovenskú premiéru filmu Smrteľné historky. Vo výbere sa predstavia ďalšie zaujímavé slovenské filmy uplynulého roka ako aj bloky študentských filmov z VŠMU a AKU.
streda 13. 9.
11:00

Vlk z Královských Vinohrad

vlk_z_kralovskych_vinohrad-3

Vlk z Královských Vinohrad, r. Jan Němec, CZ/SK/FR, 2016; 68 min.; cz,

Posledný film Jana Němca je voľné rozprávanie o jeho živote. Ústredným bodom sú udalosti roku 1968 a cesta Johna Jana alias Jana Němca na festival v Cannes, kde mali traja zástupcovia českej novej vlny šancu získať Zlatú palmu. Ľavicoví francúzski filmári na čele s Jeanom-Lucom Godardom však pod vplyvom revolučných študentských búrok festivalovú súťaž predčasne ukončili. Osudovú ranu potom Němcovej sľubnej medzinárodnej kariére zasadil príjazd tankov do Prahy; nasledovala komplikovaná cesta do exilu a slávny porevolučný návrat.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

DOGG

dogg-4

DOGG, r. Slávo Zrebný, Vilo Csino, Enrik Bistika, Jonáš Karásek, SK, 2017; 85 min.; sk,

Kto vraví, že sa nebojí, klame. Štyri poviedky, ktorých základom sa stala jedna z najčastejšie sa prejavujúcich ľudských emócií. 4 režiséri, 4 kameramani vytvorili ilúziu napätia v samostatných príbehoch. Strach z viditeľného aj neviditeľného, jeho schopnosť morfovať sa do stále nových tvarov. Strach môže mať rozličné podoby.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

štvrtok 14. 9.
11:00

Kupónová privatizácia: Česká cesta

kuponova_privatizacia_ceska_cesta-3

Česká cesta, r. Martin Kohout, CZ/SK, 2015; 100 min.; cz,

Dokument Martina Kohouta popisuje príbeh československej ekonomickej transformácie 90. rokov, predovšetkým známu metódu kupónovej privatizácie, ktorá bola akýmsi vývesným štítom tohto procesu. V rade názorov a historických udalostí sa ako hlavný ukazuje konflikt dravého kapitalistického usporiadania a sociálnejšie poňatých alternatív, ktorý je v českej politike prítomný dodnes. Film zároveň odhaľuje, že značná časť obyvateľstva bola pre nejakú formu socializmu a pátra po dôvodoch obratu ku kapitalistickej orientácii.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Out

out-3

Out, r. György Kristóf, SK/HU/CZ, 2017; 88 min.; sk, hu, lv / sk tit,

Out je filmovou odyseou päťdesiatročného Ágostona, hlavy rodiny, ktorý sa vydáva na cestu po východnej Európe s nádejou získať prácu a splniť si svoj sen o chytení veľkej ryby. Skončí v Pobaltí s prázdnymi vreckami a za jeho golierom ostáva len morská soľ a vietor. Počas svojej cesty sa dostáva do čoraz viac bizarných situácií, kde stretáva priateľskú ženu, Rusa s nepriateľskými zámermi a smutného vypchatého zajaca bez uší.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

20:00

Křižáček

krizacek-3

Křižáček, r. Václav Kadrnka, CZ/SK, 2017; 90 min.; cz,

Chlapec Jeník utiekol z domu uchvátený rozprávaním o detských križiackych výpravách. Jeho otec, skutočný rytier, sa vydáva na cestu, aby ho našiel. Otcova výprava je cestou do jeho vlastného povedomia, v ktorom sa stretáva so svojím najväčším strachom. Nachádza miesta, kde sa syn objavil, avšak vždy príde neskoro. Nachádza len svedkov, ktorí mu poskytujú aspoň to málo informácií, aby mohol poskladať osud svojho syna. A nájsť ho.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

piatok 15. 9.
17:00

Tisíckrát Jááánošííík alebo zrod legendy

tisickrat_janosik-3

Tisíckrát Jááánošííík alebo zrod legendy, r. Juraj Štepka, SK, 2017; 24 min.; sk,

Filmová správa režiséra Juraja Štepku o prvej slovenskej divadelnej hre, ktorá dosiahla v roku 2017 svoju tisícu reprízu. Tvorcovia štylizovaného filmového hraného dokumentu sledujú takmer polstoročný trpko-smiešny osud hry a divadla od premiéry v Radošine v roku 1970 až po poslednú inscenáciu Jááánošííík po tristo rokoch. Film rozpráva o neľahkom desaťročnom schvaľovaní inscenácie v čase normalizácie, ale aj o následnom diváckom i kritickom prijatí, o radosti z hrania a dlhoročnom prepojení legendárneho divadla so svojimi divákmi.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Sobota 16. 9.
11:00

Študentské filmy – AKU

Študentské filmy – AKU, r. rôzni/various, SK, 2017; 97 min.; sk / en sub,

Čistý list

Čistý list; SK, 2017, 20 min.; sk / en sub
Réžia: Milan Mojžiš

Príbeh dvoch mladých ľudí, ktorí sa pripravujú na príchod potomka. Sprevádzaní neistotou, strachom a túžbou po lepšom živote.

 

Do sveta

Do sveta; SK, 2017, 20 min.; sk / en sub
Réžia: Alžbeta Hrušovská

Majko je už na prvý pohľad iný ako jeho rovesníci, no napriek tomu sa snaží byť pre spoločnosť užitočný. V projekte Autisti v práci je aj Majkova spolužiačka Gabika. Hoci oboch spája autizmus, ich reakcie a možnosti sú rozdielne.

 

JÚTUB.com

JÚTUB.com; SK, 2017, 24 min., sk, en / en sub
Réžia: Róbert Bošeľa

Film JÚTUB.com nazerá do života youtuberov a mapuje ich vplyv na mladých ľudí. Film odkrýva súkromie populárnych ľudí cez tri youtubové kanály.

 

Učiteľka tanca

Učiteľka tanca; SK, 2017, 16 min.; sk / en sub
Réžia: Barbora Vaculová

Mária bola tajným snom mnohých mužov. Jej najväčšou láskou však ostal tanec. Vďaka nemu žije v rytme všedných dní svoju starobu aktívne. Obklopená spomienkovými predmetmi z čias najväčšej slávy dodnes verí, že je živou predlohou notoricky známej skladby Paľa Hammela Učiteľka tanca.

 

woMAN

woMAN; SK, 2017, 17 min., sk / en sub
Réžia/Director: Patrícia Gyenesová

Príbeh ženy, ktorá sa však narodila ako muž. Po dlhých rokoch strachu a zapierania svojej skutočnej osobnosti a rodu, sa rozhodla ísť cestou pravdy a sebaprijatia. Téma ženskosti z netradičného pohľadu transgender DJ Matie.

 

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

Nedeľa 17. 9.

Študentské filmy – VŠMU

Študentské filmy – VŠMU, r. rôzni/various, SK, 2016; 74 min.; sk / en sub,

Čína

Čína; SK, 2016, 18 min., sk / en sub
Réžia: Gregor Valentovič

Miša je bývalá profesionálna plavkyňa, ktorej kariéra bola náhle ukončená po vážnej autonehode. Odvtedy prerušila vzťahy s takmer všetkými ľuďmi okolo seba, snažiac sa nájsť pokoj a mier v samote. Jedného dňa však zazvoní zvonček a minulosť zaklope na dvere.

 

Jahodové dni

Jahodové dni; SK, 2016, 14 min.; sk / en sub
Réžia: Eva Sekerešová,

Viesť plnohodnotný život v spoločnosti ukecanej halucinácie môže byť občas problém…

 

Kráska a rytier

Kráska a rytier; SK, 2016, 5 min.; bez dialógov
Réžia: Matej Babic

Krátky príbeh o rytierovi s prekvapivým zvratom.

 

Manžel Ján s Rodinou

Manžel Ján s Rodinou; SK, 2016, 20 min.; sk / en sub
Réžia: Pavol Čižmár

Jánovou vinou sa stráca jeho duševne chorá manželka Mária. Hľadanie posúva Jána k pochopeniu, že tvrdohlavé lipnutie na predstavách o tom, ako by veci mali byť, ničí to najpodstatnejšie – lásku vo vzťahoch.

 

O sestre

O sestre; SK, 2016, 16 min.; sk / en sub
Réžia: Barbora Sliepková

Dokumentárna esej o dospievajúcom dievčati vykresľuje svet očami mladého, inteligentného človeka, ktorý sa (nedobrovoľne) rozhodol izolovať sa. Film O sestre je o vzdialenostiach medzi ľuďmi. A o tom, aké to je, mať z nich strach.

 

Tutti

Tutti; SK, 2016, 1 min.; bez dialógov
Réžia: Marek Jasaň

Téma: ruky.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

17:00

Nina

nina-3

Nina, r. Juraj Lehotský, SK/CZ, 2017; 82 min.; sk,

Nina má 12 rokov, jej rodičia sa rozvádzajú a svet, ktorý doteraz poznala, sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, ale akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná – nie je už takmer nič, čomu by mohla veriť. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok.

stránka filmu
viac info

FavoriteLoadingPridať do môjho programu

widget_cinematik-program

Newsletter

Cinematik 2017 – videos